30 czerwca

Jelenia Góra: gotykiem na ścianie

Jelenia Góra: gotykiem na ścianie
Jelenia Góra (niem. Hirschberg im Riesengebirge). Widać, że ktoś kiedyś chciał zatrzeć ślady po niemieckich napisach. Dzisiaj widać je jednak ponownie spod czarnej farby. Litery zapisywane były czcionką "gotycką" jakże charakterystyczną dla tych rejonów. Odszyfrowanie jednak, co było tam kiedyś napisane jest dla mnie problematyczne. Może pomożecie?

Przykłady napisów z innych miast znajdziecie tutaj.

Jelenia Góra. Kamienica z poniemieckimi napisami.

29 czerwca

Śrem: a mam to wszystko w pompie

Śrem: a mam to wszystko w pompie
Śrem (niem. Schrimm). Określenie "a mam to wszystko w pompie" w przypadku tego miasta jest jak najbardziej na miejscu. Ze względu na bardzo dużą odlewnię jaka się tutaj mieści po dzień dzisiejszy, większość pomp w Wielkopolsce pochodzi właśnie ze Śremu :).

Śrem. Zabytkowa pompa na podwórzu kamienicy.

28 czerwca

Bydgoszcz: koci mur pruski

Bydgoszcz: koci mur pruski
Bydgoszcz (niem. Bromberg). Powiem szczerze, że to miejsce odkryłem zupełnie przez przypadek. Podczas jednej z wędrówek okazało się, że w Bydgoszczy zachowane jest praktycznie całe osiedle domów wykonanych w technologii tzw. muru pruskiego (fachwerk). Bardzo ciekawe to miejsce do którego na łamach Klatkowca zapewne jeszcze zajrzymy. Jak widać na zdjęciach koty, tak jak i Klatkowiec, też lubią krainę w kratę.

Bydgoszcz. Domy z muru pruskiego. Fachwerk. Koty.

Bydgoszcz. Domy z muru pruskiego. Fachwerk. Koty.

27 czerwca

Radom: kamienica z jaskółkami na suficie

Radom: kamienica z jaskółkami na suficie
Radom. Miasto nie stanowi typowego punktu turystycznego na mapie Polski. Podróżując ulicami można się natknąć na kilka ciekawych obiektów, ale jest ich na pewno za mało, by przyciągnąć tysiące turystów dziennie.W tym jednak przypadku należy zagłębić się o wiele głębiej. Prawdziwe cuda można dopiero spotkać we wnętrzach podwórek, czy klatek schodowych. Tutaj dopiero otwierają się oczy, jak bogate musiało być to miasto w przeszłości. Na jednej z klatek udało mi się odnaleźć malowidło z jaskółkami. Dodam tylko, że tego typu malowideł jest w Radomiu o wiele więcej.

Radom. Kamienica. Malowidło na suficie z jaskółkami.

Radom. Kamienica. Malowidło na suficie z jaskółkami.

26 czerwca

Zamość: wnętrze mykwy

Zamość: wnętrze mykwy
Zamość. Dzisiaj na Klatkowcu rzecz kompletnie unikalna (przy okazji z góry przepraszam za jakość zdjęcia, bo warunki były ekstremalne). Podczas swoich podróży nie ukrywam, że lubię poszukiwać śladów różnych kultur. Tym bardziej ucieszył mnie fakt istnienia budynku dawnej mykwy w Zamościu. Okazało się, że akurat w tym czasie budynek przechodził remont. Dzięki uprzejmości pracowników udało mi się zobaczyć właśnie odkryty rytualny basen (zbrojenia widoczne po lewej stronie fotografii zdradzają, że przez dziesięciolecia był on ukryty pod posadzką). Na dole widoczne są jeszcze schody prowadzące na dno basenu. Ciekawe jak ten budynek wygląda obecnie w środku i czy sam basen został w jakiś sposób wyeksponowany. 

Zamość. Żydowska Mykwa. Wnętrze basenu.

25 czerwca

Sopot: drewniany sufit z malowidłami

Sopot: drewniany sufit z malowidłami
Sopot (niem. Zoppot). Sufity w wejściach do klatek schodowych w dawnym zaborze pruskim często posiadały malowidła. Były one jednak najczęściej wykonywane bezpośrednio na murze. Tutaj mamy trochę inny, wyjątkowo rzadki przykład, kiedy to sufit został wyłożony drewnem i uzupełniony malowidłami.

Sopot. Kamienica. Drewniany sufit z malowidłami.

22 czerwca

Tarnów: LSR, czyli poniemiecki schron przeciwlotniczy

Tarnów: LSR, czyli poniemiecki schron przeciwlotniczy
Tarnów. Czasami na kamienicach można znaleźć namalowane białe strzałki. Najczęściej stanowią one oznaczenia schronów mieszczących się w piwnicach. Tutaj jednak poza nimi zachował się także oryginalny napis LSR, co oznacza skrót od niemieckiego: Luftschutz Räume, czyli w tłumaczeniu na język polski schron przeciwlotniczy. Zastanawia mnie jednak zapisana w prawym rogu zdjęcia czerwoną farbą data: 05.07.1967.

Tarnów: LSR. Luftschutz Räume. Schron przeciwlotniczy.

21 czerwca

Poznań: malowidło w kamienicy z postacią Żyda

Poznań: malowidło w kamienicy z postacią Żyda
Poznań (niem. Posen). W tej kamienicy byłem 2 razy w życiu. Pierwszym razem zapamiętałem tylko, że coś było widoczne na ścianie i jakoś na tym poprzestałem. Ostatnio jednak ponownie odwiedziłem to miejsce i można by rzec, że przejrzałem na oczy, co tak na prawdę widać na tych resztkach malowidła. Ledwo widoczne są tutaj zarysy starszego mężczyzny z brodą. Jednak uwagę zwraca nakrycie głowy jakie on posiada - jarmułkę. Tym samym nie ma wątpliwości, że malowidło przedstawia postać Żyda. Jak dla mnie jest to niebywałe znalezisko. Nie wiem, czy jeszcze w jakiejś świeckiej kamienicy w Polsce na klatce schodowej można uświadczyć coś podobnego.

Inne wpisy związane z historią Żydów w Polsce znajdziecie tutaj.

Poznań. Kamienica z malowidłem z postacią Żyda.


20 czerwca

Cieszyn: balustrada z gryfem

Cieszyn: balustrada z gryfem
Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen). Gryf głównie kojarzy się z herbem Szczecina. Jednakże można spotkać go o wiele częściej na klatkach schodowych w Cieszynie, czy w Bielsku-Białej. Jeden z takich pięknych przykładów możecie zobaczyć na poniższej fotografii. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych zwieńczeń balustrad jakie do tej pory widziałem!

Inne przykłady zobrazowania gryfów znajdziecie tutaj.

Cieszyn. Kamienica. Przepięknie zdobiona balustrada z gryfem.

19 czerwca

Bytom: przedwojenny sklep spożywczy

Bytom: przedwojenny sklep spożywczy
Bytom (niem. Beuthen). Przygodę na Klatkowcu z tym miastem zaczynamy dosyć skromnie, co nie znaczy, że łatwym jest odnalezienie w tym rejonie poniemieckich napisów na budynkach. Tu akurat trafiły się pozostałości po sklepie spożywczym. Widoczne są nadal napisy mówiące o możliwości kupienia tutaj masła, jajek, serów, czy śmietany.

Bytom. Poniemieckie napisy na kamienicy. Sklep spożywczy.

18 czerwca

Bydgoszcz: żeliwne ślady przeszłości

Bydgoszcz: żeliwne ślady przeszłości
Bydgoszcz (niem. Bromberg). Śladów po dawnych nazwach miast najlepiej szukać pod nogami. Oto jeden takich przykładów w postaci starego, bardzo dobrze zachowanego, włazu kanałowego z napisem Bromberg. Czasami jest takich włazów cała masa, jak chociażby w Nowej Soli, a czasami są one unikatami jak ten z Bydgoszczy.

Jeden z przykładów starych włazów z Łodzi znajdziecie tutaj.

Bydgoszcz. Bromberg. Przedwojenny właz kanałowy.

17 czerwca

Łódź: ZwyKły

Łódź: ZwyKły
Łódź. Jedno z moich ulubionych podwórek. Tak prosty mural, a ile myśli wokół tego, co na nim widać. Każdemu z Was pozostawiam to zdjęcie do własnej interpretacji.

Łódź. Mural na podwórku. ZwyKły.

16 czerwca

Wrocław: kafle z pochodniami

Wrocław: kafle z pochodniami
Wrocław (niem. Breslau). Miasto stu mostów o czym śpiewa nawet L.U.C. i podobnej liczby ozdobnych kafli (o tym jednak nikt już nie śpiewa). Dzisiaj jeden z przykładów starych przedwojennych kafli ze skrzyżowanymi pochodniami.

Więcej fotografii zabytkowych kafli znajdziecie tutaj

Wrocław. Zabytkowe kafle z pochodniami na klatce schodowej w kamienicy.

15 czerwca

Warszawa: podwórko inaczej

Warszawa: podwórko inaczej
Warszawa. Podwórko musi być zawsze brudne, brzydkie, zaniedbane, a wręcz odstraszające? No niekoniecznie. Oto jeden z takich półśrodków, gdzie podwórko jest już zadbane, natomiast na remont czeka kamienica w tle, a przynajmniej jej część. Bardzo wprawne oko wypatrzy na niej niewielką, niebieską kapliczkę.

Więcej fotografii z Warszawy znajdziecie tutaj.  

Warszawa. Podwórko.

13 czerwca

Toruń: zabytkowy kominek na klatce schodowej

Toruń: zabytkowy kominek na klatce schodowej
Toruń (niem. Thorn). Czasami nawet mi się nie śni, co można jeszcze odnaleźć na zwykłej klatce schodowej. Jednym z takich zdumiewających znalezisk był zabytkowy kominek. Sami zobaczcie jakie ma piękne zdobienia. Była to także jedna z ostatnich okazji na złapanie takiego kadru, ponieważ miejsce to od kilku lat jest już niedostępne.

Więcej fotografii z Torunia znajdziecie tutaj.

Toruń. Kamienice. Kominek na klatce schodowej.

12 czerwca

Szczecin: miasto balkonów

Szczecin: miasto balkonów
Szczecin (niem. Stettin). Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina są kamienice z niesamowitymi balkonami. Tego typu konstrukcje można tutaj spotkać na całych ciągach kamienic. Piękne, co nie?

Szczecin. Kamienice. Balkony.

11 czerwca

Nysa: zamiast Salve - Mitt Got

Nysa: zamiast Salve - Mitt Got
Nysa (niem. Neisse). Miasto pod względem wnętrz kamienic nie zaskakuje. Jednak i tutaj można znaleźć pewne ciekawostki. Tak jak w większości miast na posadzkach widnieje napis "Salve", czyli "Witaj", tak tutaj natrafiłem na niemiecki napis "Mitt Gott" (a chyba poprawnie powinno być w obecnej pisowni "Mit Gott"), czyli "Z Bogiem".

Nysa. Kamienica. Napis na posadzce Mitt Got.

10 czerwca

Poznań: witraż z kwiatami w secesyjnej kamienicy

Poznań: witraż z kwiatami w secesyjnej kamienicy
Poznań (niem. Posen). Pięknych detali w Poznaniu jest pod dostatkiem. Im więcej się chodzi, tym więcej się tajemnic odkrywa. Czasami jednak pewne tajemnice zostają zamknięte i czekają na lepsze czasy. Na zdjęciu fragment secesyjnego witraża, który sfotografowałem w 2011 roku. Okazało się, że była to ostatnia okazja, bo kamienica została niecały rok później wysiedlona i po dzień dzisiejszy czeka na lepsze czasy.

Więcej fotografii z Poznania znajdziecie tutaj

Poznań. Witraż z kwiatami w secesyjnej kamienicy.

09 czerwca

Legnica: klimaty podwórkowe

Legnica: klimaty podwórkowe
Legnica (niem. Liegnitz). Tym oto sposobem na łamach Klatkowca zaglądamy do miasta nr 41. Jest nim właśnie Legnica ze swoimi podwórkowymi klimatami. Zabudowa jest tutaj zbliżona m. in. do Wrocławia, gdzie cały kwartał ulic może mieć jedno wielkie, wspólne podwórze. Bardzo dobrze to widać na zdjęciach satelitarnych. Wracając do Legnicy zdjęcie to niech będzie tylko taką "zajawką" do cudownych rzeczy jakie są poukrywane we wnętrzach kamienic.Ciąg dalszy zdecydowanie nastąpi!

Legnica. Kamienice. Podwórze.

07 czerwca

Gniezno: malowidło na suficie

Gniezno: malowidło na suficie
Gniezno (niem. Gnesen). Kolejna perełka odnaleziona w tym mieście - drugie już malowidło na suficie. O pierwszym wspominałem tutaj. Tego typu znaleziska zdecydowanie świadczą o bogactwie danego miasta i jego mieszkańców w dawnych latach.

Gniezno. Kamienica. Malowidło na klatce schodowej.

06 czerwca

Wrocław: cHwała Wam Dzielni Policjanci

Wrocław: cHwała Wam Dzielni Policjanci
Wrocław (niem. Breslau). Każde miasto ma swoje ciemne zakamarki. Wchodząc do tego typu miejsc serce zawsze bije mocniej. Napisy na ścianach od razu wskazują, że spokojnie tutaj nie jest. Przymknijcie jednak oczy i zobaczcie prawdziwe piękno tkwiące w tej klatce - pięknie opływające wnętrze światło ze świetlika, ciekawe schody z pięknie zdobionymi podstopnicami i okna wychodzące na wewnętrzną studnię. Czyż nie zrobiło się tutaj piękniej?

Więcej wpisów z Wrocławia znajdziecie tutaj.

Wrocław. Wnętrze kamienicy. Klatka schodowa.

05 czerwca

Toruń: stara reklama fabryki krawatów

Toruń: stara reklama fabryki krawatów
Toruń (niem. Thorn). Niesamowita rzecz - znaleziona na jednej ze ścian reklama fabryki krawatów "Ariston"? Co w tym niesamowitego? Reklama ta została, dzięki staraniom pasjonatów miasta, odnowiona i zachowana dla potomnych (zdjęcie prezentuje stan już po renowacji). Szkoda, że w Polsce tak niewiele tego typu działań zachowujących historię zapisaną na ścianach jest podejmowanych.

Toruń. Reklama na kamienicy. Fabryka krawatów Ariston.

04 czerwca

Zabrze: kafle z wytwórni Emila Elsnera w Bytomiu

Zabrze: kafle z wytwórni Emila Elsnera w Bytomiu
Zabrze (niem. Hindenburg). Kamienica z zabytkowymi kaflami jest tym, co Klatkowiec bardzo lubi. Tutaj jednak było małe zaskoczenie. Na kaflach zachował się napis świadczący o wytwórcy: "Emil Elsner", a poniżej widnieje nazwa miejscowości, czyli Beuthen (obecnie Bytom). Jednak jeszcze ciekawszym elementem jest gotycka czcionka użyta przy zapisaniu nazwy!

Więcej fotografii zabytkowych kafli znajdziecie tutaj.

Zabrze. Klatka schodowa w kamienicy z zabytkowymi kafli z wytwórni Emila Elsnera w Bytomiu.

Zabrze. Klatka schodowa w kamienicy z zabytkowymi kafli z wytwórni Emila Elsnera w Bytomiu.

 Zabrze. Klatka schodowa w kamienicy z zabytkowymi kafli z wytwórni Emila Elsnera w Bytomiu.

03 czerwca

Tarnów: ślady po żydowskiej historii miasta - Eichhorn i Holländer

Tarnów: ślady po żydowskiej historii miasta - Eichhorn i Holländer
Tarnów. Przechadzając się po mieście natrafiłem w kilku miejscach ślady po wytwórcach płytek i kafli. Na jednej z nich widnieje napis Eichhorn i Holländer Tarnów. Swoją drogą warto zwrócić uwagę na przepiękną ozdobną czcionkę jaką wykonano napis. Okazuje się, że przed wojną Holländer prowadził sklep z farbami, lakierami, chemikaliami, kwasami, czy też lakiem do flaszek. Zarówno jedno jak i drugie nazwisko z płytki widnieje na liście mieszkańców Tarnowa pochodzenia żydowskiego.

Tarnów. Posadzka w kamienicy. Ślady po Żydach.

02 czerwca

Piotrków Trybunalski: historia ukryta wśród książek - mała synagoga

Piotrków Trybunalski: historia ukryta wśród książek - mała synagoga
Piotrków Trybunalski. Dzisiaj na Klatkowcu temat trochę odbiegający od kamienic, a ukazujący Piotrków jako miasto wielu kultur. Jedną z ciekawostek jest zachowana do dzisiaj wielka i mała synagoga. Ta mniejsza została wybudowana w 1775 roku. Po II wojnie budynek został zaadaptowany na bibliotekę z książkami dla dzieci. Prawdziwa tajemnica jednak kryje się w środku. Na końcu regałów zachowały się fragmenty polichromii przedstawiające lwy podtrzymujące tablice Dekalogu wykonane w 1931 roku.

Piotrków Trybunalski. Miasto wielu kultur. Wnętrze małej synagogi.

Piotrków Trybunalski. Miasto wielu kultur. Wnętrze małej synagogi.



01 czerwca

Warszawa: kamienica z witrażami przedstawiającymi gryfy

Warszawa: kamienica z witrażami przedstawiającymi gryfy
Warszawa. Witraży w kamienicach w stolicy jest jak na lekarstwo. Jednakże o dziwo na jednej z klatek schodowych ocalały przepiękne witraże z trawionego szkła z gryfami. Znalezisko to było dla mnie ogromnym zaskoczeniem!

Więcej fotografii z Warszawy znajdziecie tutaj.  

Warszawa. Kamienica z zachowanymi witrażami przedstawiającymi postacie gryfów.

Warszawa. Kamienica z zachowanymi witrażami przedstawiającymi postacie gryfów.

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger