Warszawa. Supraporta, czyli dekoracyjne zwieńczenie drzwi wejściowych do jednego z mieszkań. Tego typu detale w dużych ilościach pojawiają się w kamienicach z dawnego zaboru rosyjskiego. To zwieńczenie jest jednak bardzo szczególne, bo przedstawia postać syrenki - głównego symbolu Warszawy.

Warszawa. Ozdobne zwieńczenie drzwi - supraporta. Syrenka.

Łódź. Królestwo witraży - trzeba to jasno powiedzieć! Ich bogactwo i różnorodność zachwyca. Różnorodność - no właśnie. Właściwie tylko w Łodzi pojawiają się witraże malowane na szkle. Oto jeden z takich przykładów znajdujący się nad bramą wejściową do kamienicy. Po prostu sobie jest, ukryty, wręcz ledwo zauważalny, a jakże piękny.

Łódź. Kamienica. Witraż malowany na szkle.

Gorzów Wielkopolski (niem. Landsberg). Do drugiej wizyty w Gorzowie byłem ciut lepiej przygotowany. Też i znaleziska były konkretniejsze. Niemniej jednak - tak jak zawsze - było i chadzanie od drzwi do drzwi w poszukiwaniu rzeczy nieopisanych w różnych źródłach. No i się udało! Takiego oto znaleziska się całkowicie nie spodziewałem. Obrazy znalezione na ścianach były bardzo ciemne - nadszarpnięte zębem czasu - widać było jedynie kontury - na szczęście sytuację uratowała zabrana ze sobą lampa błyskowa. Te obrazy to istny powiew lasu w wielkim mieście!

Gorzów Wielkopolski. Kamienica. Wnętrze klatki schodowej. Obraz z lasem.

Gorzów Wielkopolski. Kamienica. Wnętrze klatki schodowej. Obraz z lasem.

Wrocław (niem. Breslau). Czasami trzeba pokazywać i takie wnętrza (choć wyjątkowo tego nie lubię). Mają one swoje piękno - ukryte jednak przez lata zaniedbań pod kolejnymi warstwami szarej, zielonej i nawet niebieskiej farby. W drzwiach wejściowych na klatkę przetrwała jedynie sama stolarka - o szkleniach można dawno zapomnieć. Jak dla mnie chyba najbardziej wymowny w tym wnętrzu jest napis "śmierć". To taka śmierć w bólach i męczarniach dla piękna secesyjnego detalu. Można mieć tylko nadzieję, że i na to wnętrze przyjdą w końcu lepsze czasy i napis nie będzie proroczym.

Wrocław. Klatka schodowa. Secesja. Detal.

Wrocław. Klatka schodowa. Secesja. Detal.