Szczecin (niem. Stettin). W tym mieście zachowało się co najmniej kilka przedwojennych wnętrz sklepów mięsnych. Ja wiedziałem o dwóch. Jednak dzięki mojej koleżance - udało się dotrzeć do jeszcze 2 takich wnętrz, do których na 100% bym nie dotarł. W jednym ze sklepów spożywczych można odnaleźć przedwojenne kafle. Musicie mi uwierzyć na słowo, że to co widzicie na poniższych zdjęciach, to wszystko, co widać. Widać owe zabytkowe kafle musiały być przez lata tematem wstydliwym, stąd zostały one zalepione dziesiątkami różnych - jakże popularnych w latach 90-tych - naklejek. Widać także kawałek kafli wystających zza puszek z paprykarzem szczecińskim i ogórkami. Można śmiało rzec, że to taka krew z szafy patrząc na przedwojenną funkcję tego miejsca. A tak w ogóle - jakoś zatęskniłem za smakiem paprykarza... ;)

Szczecin. Wnętrze przedwojennego sklepu mięsnego. Secesja.

Szczecin. Wnętrze przedwojennego sklepu mięsnego. Secesja.

Szczecin. Wnętrze przedwojennego sklepu mięsnego. Secesja.

Kraków. Ostatnio sporo mówi się o marszach LGBT - i dobrze (trzeba być otwartym na świat)! Czasami jednak człowiek jest zaskakiwany detalami pochodzącymi sprzed ponad 100 lat. Oto nad jednymi z drzwi wejściowych do mieszkania - widać dwa całujące się putta. Zatem i już wtedy można było mówić o wolności poglądów i nie tylko...

Kraków. Supraporta. Putta.

Żary (niem. Sorau). Miasto, niby nie tak daleko położone od Poznania, ale jednak wyprawa transportem publicznym była wielką wyprawą. Traktuję ją jednak - pomimo obaw - jako udaną. Sporo jest w tym mieście secesji. Jednym z ciekawszych jej przykładów są poniżej zaprezentowane drzwi wejściowe do jednej z kamienic.

Żary. Secesja. Stolarka drzwiowa.

Żary. Secesja. Stolarka drzwiowa.

Żary. Secesja. Stolarka drzwiowa.

Poznań (niem. Posen). Na łamach Klatkowca praktycznie do tej pory nie poruszałem tematu zabytkowych ogrodzeń przed kamienicami. To oczywiście nie znaczy, że i takich detali nie fotografuję - wręcz przeciwnie! W momencie wytyczania ulic i powstawania nowej zabudowy wiele kamienic posiadało tzw. przedogródki, częstokroć oddzielone bardzo ozdobnymi ogrodzeniami (chyba najlepiej zachowane są one w Szczecinie, czy Legnicy). Także i takie istniały wzdłuż praktycznie wszystkich kamienic przy ul. Matejki (niem.. Neue Gartenstraße) w Poznaniu (widać je na przedwojennych pocztówkach zamieszczonych na fotopolska.eu: zdjęcie 1, zdjęcie 2). Do dnia dzisiejszego - po poszerzeniach chodników i jezdni - przetrwały zaledwie dwa - przy kamienicach o numerach 67 i 68 (warto również wspomnieć, że przy kamienicy nr 52 pozostała jedna żeliwna "sztachetka" po dawnym ogrodzeniu). Ogrodzenie przy kamienicy 67 jest unikalne - secesyjne z motywami florystycznymi. Jego stan niestety nie jest idealny. W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego pojawił się projekt odnowienia niniejszego ogrodzenia. W tym miejscu zachęcam Wszystkich mieszkańców Poznania, którym nie jest obojętny stan kamienic, do oddania swoich głosów na projekt.XIII.12 w PBO. Warto takie detale zachować dla przyszłych pokoleń!

Poznań. Secesja. Kamienica.  Żeliwne ogrodzenie.
 
Poznań. Secesja. Kamienica.  Żeliwne ogrodzenie.

Poznań. Secesja. Kamienica.  Żeliwne ogrodzenie.


Poznań. Secesja. Kamienica. Żeliwne ogrodzenie.