Poznań (niem. Posen). Rzadko się mówi o witrażach w Poznaniu. Po prostu one są - choć i czasami odchodzą w niepamięć. Akurat w tym przypadku - całkiem niedawno witraż ten był poddany renowacji i znów może zachwycać swoim pięknem. W ramach przygotowań do prezentacji o poznańskich kamienicach - na wstępie postanowiłem pozbierać zdjęcia wszystkich witraży jakie odkryłem w stolicy Wielkopolski. Trochę się zdziwiłem, że wyszło tego grubo ponad 100 sztuk. Oczywiście nie dorównują one pięknem tym krakowskim z pracowni Żeleńskiego, ale i tak są godne uwagi. Wręcz naszła mnie myśl, by zorganizować mały pokaz zdjęć właśnie takich detali. Bylibyście zainteresowani?

Poznań. Kamienica. Secesja. Witraż.


Bytom (niem. Beuthen). W tym mieście można znaleźć sporo różnych przedwojennych kafli. Te jednak zwróciły moją szczególną uwagę, bo występują także wzdłuż samych schodów, co jest dość rzadkim widokiem.

Bytom. Kamienica. Wnętrze klatki schodowej. Przedwojenne kafle.

Bytom. Kamienica. Wnętrze klatki schodowej. Przedwojenne kafle.

Wrocław (niem. Breslau). W sumie 2 lub 3 razy jadąc tramwajem przez Wrocław widziałem zapalone światło na tej klatce schodowej i wydawało mi się, że coś w niej tkwi. Za 4 razem postanowiłem wysiąść i zajrzeć, i faktycznie moje oko mnie nie oszukało. Sufit w tej bramie jest w 80% zamalowany, jednak z jego fragmentu farba odpadła, odsłaniając takie oto bogactwo i przepych. Ile takich rzeczy przez lata niszczonych i zacieranych tkwi jeszcze w kamienicach na obszarze Polski - nikt tego nie wie - choć z chęcią bym Wam pokazał wszystkie z nich (już teraz liczba odnalezionych malowideł przez Klatkowca nadaje się na dobrą prezentację multimedialną) ;).

Wrocław. Kamienica. Klatka schodowa z malowidłami. Putta.

Gdańsk (niem. Danzig). Pamiątka dawnych lat - nadal widoczny na ścianie napis: Drukarnia Gdańska A.G. Według źródeł internetowych działała ona w latach 1920-1939, czyli za czasów Wolnego Miasta Gdańsk. Obiecuję, że jeszcze do tej kamienicy na łamach Klatkowca powrócę.

Gdańsk. Przedwojenna reklama. Drukarnia Gdańska A.G.