Kraków. Ciekawa sprawa. Człowiek przechadza się po klatce, a tutaj nagle widzi takie coś. Tabliczka. Niby zwyczajna a jednak nie do końca. Szczególna uwagę zwraca napis "Niezamikac" i oczywiście przepiękne zdobienia. Widać od razu, że system był wyprodukowany poza Polską. Dalej czytając - prawdopodobnie jest to amerykański system zamków - jak widać pochodzący z firmy Linius Yale.

Kraków. System Linius Yale. Przedwojenna tabliczka.

Bydgoszcz (niem. Bromberg). Co jakiś czas nad drzwiami wejściowymi do kamienic widuję numery budynków. Zazwyczaj jest to szkło trawione. Tutaj jednak mamy przykład całego witraża. Taka secesja na 10!, no może 9, bo detal jak widać niestety jest mocno nadgryziony zębem czasu.

Bydgoszcz. Witraż. Secesja. Kamienica.

Pleszew (niem. Pleschen). Wycieczki do mniejszych miast są zawsze wielką niewiadomą, jednak w przypadku Pleszewa cel był jeden - podróż ostatnią czynną liniowo linią kolei wąskotorowej w Polsce. Jechałem coś około 10-tej i byłem pierwszym pasażerem tego dnia. Wrażenia niezapomniane, choć już wcześniej tą linią podróżowałem. O niej przygotuję osobny wpis. Tutaj jednak mam dla Was - wszystkich zmęczonych - WIELKI ziew!, jaki można odnaleźć na elewacji jednej z kamienic. Każdemu z osobna życzę dobrego odpoczynku!

Pleszew. Kamienica. Detal architektoniczny.