Opole (niem. Oppeln). O przedwojennych windach mówi się mało. Z dnia na dzień wymieniane są na nowe urządzenia. Wśród przedwojennych wind jest jeden wyjątkowo unikalny typ (jak na Polskę) tj. winda paciorkowa (tzw. paternoster) - stosowana najczęściej w budynkach użyteczności publicznej. Do tej pory przetrwało 6 takich urządzeń (5 z nich udało się już Klatkowcowi odwiedzić). Dzisiaj pokazuję Wam drugą taką windę - i to drugą z Opola (o pierwszej wspominałem tutaj). Winda ta nie posiada żadnych przycisków z piętrami - jest w ciągłym ruchu i wsiada się do niej "w biegu". Tytuł tego wpisu jest trochę przewrotny - bo w przypadku tej windy po osiągnięciu niebios po chwili - bez wysiadania - można znaleźć się w piekle ;)Gliwice (niem. Gleiwitz). O witrażach z gliwickich kamienic jeszcze na Klatkowcu nie wspominałem - a są one ciekawe. Na początek mam taki przykład secesyjnych witraży umieszczonych w nadświetlu.

Gliwice. Kamienica. Klatka schodowa. Secesja. Witraż.

Wronki (niem. Wronke). Kolejne miasto odwiedzone przez Klatkowca - i to już w 2017 roku. Całość wyszła kompletnie spontanicznie, więc miałem dosłownie 1,5 godziny na szybki marsz po mieście. Jednak i nawet w tak krótkim czasie, i przy zapadającej nocy, udało się znaleźć coś ciekawego. Oto przed Wami witryna sklepowa. Zachowana jak z czasów przedwojennych. W dodatku widać na niej tabliczkę z wykonawcą z następującym napisem: "Ferdinand Bendix Söhne Aktienges. für Holzbearbeitung Landsberg". Tym samym wiemy, że została wytworzona w zakładzie znajdującym się na terenie obecnego Gorzowa Wielkopolskiego (niem. Landsberg).

Wronki. Przedwojenna witryna sklepowa. Ferdinand Bendix Söhne Aktienges. für Holzbearbeitung Landsberg

Wronki. Przedwojenna witryna sklepowa. Ferdinand Bendix Söhne Aktienges. für Holzbearbeitung Landsberg

Wrocław (niem. Breslau). Czasami się zastanawiam, czy nie powinienem zmienić nazwy bloga z Klatkowca na Kaflowca ;) Wrocław zdecydowanie jest istną kopalnią takich motywów - jest u chyba największa ich liczba jeśli chodzi o miasta w obecnych granicach Polski. Te akurat są dosyć nietypowe ze względu na fakt, iż nie są zamknięte w kwadracie i jeszcze co ciekawsze - zostały zestawione - podwójnie.

Jeżeli macie ochotę zobaczyć inne przykłady kafli znalezionych przez Klatkowca, to zajrzycie tutaj.

Wrocław. Okładzina ceramiczna. Kafle. Kamienica. Secesja.