Koźmin Wielkopolski (niem. Koschmin). Oto kolejne miasto na mapie Klatkowca. Na jednym z budynków zachowała się przepiękna przedwojenna reklama malarza z następującym napisem: Paul Bartsch Malermeister. Jest to na prawdę genialna pamiątka po dawnych czasach.

Koźmin Wielkopolski. Poniemiecka reklama.

Koźmin Wielkopolski. Poniemiecka reklama.

Wrocław (niem. Breslau). Pomyślicie sobie - co ja Wam tutaj pokazuję. Witraż, jak witraż. Jednak spotkanie takowych we Wrocławiu naprawdę graniczy z cudem. Jest ich zapewne kilkanaście - na tysiące kamienic, jakie są w tym mieście. Tak więc pokazuję jeden z takich witraży, który ocalał i do którego udało się dotrzeć, dzięki dużej uprzejmości mieszkańców, którzy nawet chcieli mnie poczęstować herbatą - niezwykle to miłe.

Wrocław. Kamienica. Klatka schodowa. Witraż.

Zbąszyń (niem. Bentschen). Zdjęcie z domysłami:
1) witraż, czy nie witraż - odpowiedź - witraż, ale zamurowany, więc to już taki półwitraż ;)
2) przed wojną w Zbąszyniu istniała dosyć znana pracownia witraży sygnowana D. Mocznay. Wykonywała m. in. witraże do łódzkich willi. Czy zatem ten witraż pochodzi z tej pracowni?
3) cyrkiel i ekierka - czy zatem witraż ten związany jest z lożą masońską? Być może, choć symbole te były także używane przez architektów.
Ot jedno zdjęcie, jeden detal i ile domysłów.

Zbąszyń. Witraż z cyrklem i ekierką.

Inowrocław (niem. Hohensalza). Ostatni wpis był z Wrocławia, tak więc dzisiaj będzie Ino-Wrocław. Miasto bogate w zabudowę z końca XIX wieku. Ze względu na przyhamowanie rozwoju w XX wieku - nie pojawia się tutaj praktycznie secesja. Tak więc pokazuję Wam takie oto wnętrze z końca XIX wieku - z zachowaną oryginalną stolarką drzwiową, czy chociażby częściowo zachowanymi tralkami. Znalazło się także miejsce na świetlik. 

Inowrocław. Kamienica. Wnętrze. Klatka schodowa.

Wrocław (niem. Breslau). Czasami podczas podróży po klatkach schodowych przypomina mi się jeden z utworów zespołu Klaus Mitffoch, który z resztą w swojej genezie odnosi się właśnie do Wrocławia:

Ciemnych przejść
Późnych pór
Zakamarków, schodów, wind
Baru Park
Końca tras
Brudnych ulic gdzie jest mrok

Strzeż się tych miejsc
Strzeż się tych miejsc

Tu nie wolno głośno śmiać się
I za dobre mieć ubranie
Strzeż się

Tutaj ludzie złych profesji
Mają swoje oceany
Śmierć im podpowiada przyszłość
I co noc, co noc z nich drwi

Strzeż się tych miejsc 

Wrocław. Klatka schodowa ze świetlikiem.