Szczecin (niem. Stettin). Takie znaleziska są na wagę złota.  Tutaj mamy do czynienia z kaflem wytworzonym właśnie w Szczecinie. Jeżeli dobrze widzę widnieje tutaj napis: "Palman & Keltz". Warto także zwrócić uwagę na niemiecki adres firmy: Stettin König-Albertstrasse 43 (obecnie ulica Śląska). Sam kafel stanowił element wyposażenia danego sklepu mięsnego. PS. Trzymajcie kciuki za jutrzejszą wyprawę Klatkowca do Szczecina!

Szczecin. Przedwojenny sklep mięsny. Kafel. Palman & Keltz Stettin.

Grudziądz (niem. Graudenz). Był maj, Anno Domini 2017. Maj miał przynieść wyjazd do Krakowa. Maj jednak okazał się kapryśny pod wieloma względami. Takim oto zrządzeniem losu - zamiast w deszczowym Krakowie - znalazłem się ponownie w Grudziądzu (i było słonecznie). Oczywiście sfotografowanie tego detalu nie było celem wycieczki. Jednak dzięki ogromnej uprzejmości właściciela mieszkania mogę Wam tak piękny i rzadko pokazywany element wyposażenia  zaprezentować. Każdy sobie pomyśli - kaloryfer, jak kaloryfer, ale jednak z takimi zdobieniami teraz już się takich nie robi.

Grudziądz. Kamienica. Wnętrze. Secesja. Kaloryfer.

Grudziądz. Kamienica. Wnętrze. Secesja. Kaloryfer.

Kraków. Takiego odkrycia w Krakowie Klatkowiec się nie spodziewał. Ogólnie wzory kafli jakie pojawiają się na terenach dawnej Galicji są odmienne od tych z innych zaborów - za zwyczaj bardziej proste. Tutaj jednak na 100% kafle są wyprodukowane w jednej z fabryk niemieckich. Bardzo podobne kafle z nenufarami można znaleźć także w Poznaniu.


Łódź. Secesja jakiej mało - istna jej kwintesencja! A to tylko zwykła kamienica i to tylko szybka nad drzwiami wejściowymi do mieszkania. Ot sobie szybka... To właśnie takie rzeczy sprawiają, że Klatkowiec nadal jeździ po Polsce i poszukuje. Przy okazji - Klatkowiec z chęcią poopowiada o takich znaleziskach na żywo, więc jak organizujesz jakieś wydarzenie, to napisz do Klatkowca - może i w Twoim mieście się pojawi :)

Kamienica. Secesja.