Gliwice (niem. Gleiwitz). Klatki bywają kwadratowe, ale są one dosyć pospolite - to i po co każdą jedną fotografować. Ja wolę jednak zdecydowanie te okrągłe, czy trójkątne :) Natrafiłem zaledwie na kilka takich. Oto przykład takiej dosyć minimalistycznej trójkątnej klatki w Gliwicach (o innej takiej w Bytomiu wspominałem tutaj).

Gliwice. Kamienica. Trójkątna klatka schodowa.

Warszawa. Wszystkim osobom poniżej 18-go roku życia w tej chwili już podziękujemy. Choć w tych czasach nawet już wieczorynki o 19-tej brak - takie dziwne czasy, a nagość jest rzeczą powszechną - nawet w mediach. Ciekawe jaki odbiór tego oto kafla był 100 lat temu - no taki, że komuś widać jednak zależało na ocenzurowaniu jego treści ;)

Warszawa. Secesja. Przedwojenny kafel z kobietą wynurzającą się z morza.

Prudnik (niem. Neustadt). Parafrazując klasyka: Koko koko - Prudnik spoko :)

Prudnik. Kamienica. Wnętrze. Klatka schodowa. Kogut.

Prudnik. Kamienica. Wnętrze. Klatka schodowa. Kogut.

Krotoszyn (niem. Krotoschin). Dla mnie to miasto jest bardzo dużym zaskoczeniem - bo we wnętrzach kamienic tkwi tutaj sporo ciekawostek. Jednak na początek pokażę Wam detal dobrze znany - witraż będący wystrojem ratusza - a dokładniej klatki schodowej. Początek tego budynku datuje się na 1689 rok, jednak w latach 1898–1899 przechodził gruntowną przebudowę. Zapewne wtedy został wykonany witraż widoczny na zdjęciu, na co wskazuje jego forma. Drobną ciekawostką jest tutaj sygnatura: "Polichromia Poznań". Związana jest ona przypuszczalnie z renowacją witraża, która - jak wskazuje sygnatura - była przeprowadzona w 1938 roku (warto dodać, że firma ta działała w Poznaniu w latach 1912-1948). Czy w trakcie renowacji dokonano jakiś zmian w wyglądzie witraża, chociażby zacierające ślady związane z zaborami - trudno powiedzieć. Może ktoś z Was zna bardziej szczegółową historię i zechce się nią podzielić?

Krotoszyn. Ratusz. Witraż. Herb miasta. Polichromia Poznań.

Krotoszyn. Ratusz. Witraż. Herb miasta. Polichromia Poznań.