31 października

Warszawa: piec kaflowy

Warszawa: piec kaflowy
Warszawa. Każde takie zdjęcie jest wyjątkowo cenne - bo zabytkowych pieców kaflowych ot tak się nie widuje. Tym bardziej się cieszę, że w tym przypadku się udało go zobaczyć i przy okazji Wam go pokazać.
Warszawa. Zabytkowy piec kaflowy.

Warszawa. Zabytkowy piec kaflowy.

30 października

Kielce: zdrój

Kielce: zdrój
Kielce. Ten detal musiał się pojawić się na Klatkowcu. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów występujących w kamienicach z dawnego zaboru rosyjskiego. Ludzie różnie na to mówią- czasami - studzienka, czasami zdrój...


29 października

Kraków: posadzka z firmy DOMAT

Kraków: posadzka z firmy DOMAT
Kraków. Śladów po producentach posadzek w Krakowie jest sporo, jednak na pozostałość po firmie DOMAT natrafiłem zaledwie ten jeden raz.

Sprostowanie: zgodnie z informacjami udzielonymi pod wpisem na FB - firma DOMAT była jedynie dostawcą płytek, a nie ich producentem.

Kraków. Posadzka z sygnaturą dostawcy. DOMAT Aleja Krasińskiego 10.

28 października

Częstochowa: świadek

Częstochowa: świadek
Częstochowa. Taki piękny detal można obejrzeć we wnętrzu jednej z kamienic. Na szczęście pozostawiono ten fragment, by można było podziwiać dawną świetność tej klatki schodowej. Tak sobie czasami myślę, że jakby pozbierać wszystkie wykonane przeze mnie zdjęcia malowideł tkwiące we wnętrzach kamienic, to można by zrobić z tego piękną tematyczną prezentację...

Częstochowa. Kamienica. Klatka schodowa. Malowidło na ścianie.

24 października

Lubsko: tam, gdzie kiedyś był sklep mięsny

Lubsko: tam, gdzie kiedyś był sklep mięsny
Lubsko (niem. Sommerfeld). Pozostałości po wyposażeniu przedwojennych sklepów mięsnych jest niewiele. Zewnętrznych detali świadczących o istnieniu takich sklepów jest jeszcze mniej. A w Lubsku na jeden z takich udało się natrafić! Sam sklep niestety już nie funkcjonuje.

Lubsko. Kamienica. Detal na elewacji. Przedwojenny sklep mięsny.

23 października

Gdańsk: drewniana balustrada

Gdańsk: drewniana balustrada
Gdańsk (niem. Danzig). Dawno na łamach Klatkowca nie gościliśmy w Gdańsku - dzisiaj to uczynimy - takim jakże pięknym detalem w postaci zwieńczenia drewnianej balustrady. Cud, miód i orzeszki :)

Gdańsk. Drewniana balustrada.


22 października

Legnica: posadzka z gwiazdą

Legnica: posadzka z gwiazdą
Legnica (niem. Liegnitz). Sposób ułożenia tej w sumie zwykłej posadzki mnie mocno zaintrygował. Tak więc - postanowiłem go uwiecznić.

Legnica. Kamienica. Klatka schodowa. Wnętrze. Posadzka.

20 października

Kalisz: Stefan Reszelski, czyli magia przedwojennych reklam

Kalisz: Stefan Reszelski, czyli magia przedwojennych reklam
Kalisz. Jak wyglądały przedwojenne reklamy? Znamy je głównie z widokówek i czarno-białych zdjęć. Myślimy, że były to czarne napisy na białym tle, no może czasami z dodatkowym ręcznie malowanym obrazkiem. Niedawno w ramach festiwalu detali w Łodzi (#detalfest) wysłuchałem wykładu Literołapa, którego stronę oczywiście polecam. To właśnie w trakcie jego opowieści o przedwojennym wizerunku miasta przypomniała mi się taka reklama sfotografowana wiele lat temu w Kaliszu. Jest to idealny przykład, że reklamy nie były wcale czarno-białe - były wręcz pstrokate - wyzywające! Krzyczały podobnie jak i dzisiejsze, choć w bardziej artystycznej formie. Tak więc przed wami sklep spożywczy Pana Stefana Reszelskiego, w którym można było nabyć m. in. masło i pieczywo.

Kalisz. Przedwojenna reklama. Stefan Reszelski. Sklep.

17 października

Chorzów: przedwojenny sklep mięsny

Chorzów: przedwojenny sklep mięsny
Chorzów (niem. Königshütte). Czasami w pewne miejsca trzeba iść "na nosa". I czasami takie chodzenie się opłaca. Detal mały i skromny - ot - przedwojenne kafle ze sklepu mięsnego. Niestety sklep jest nieczynny i zdjęcia przyszło mi robić przez szybę - a nie było to proste - stąd takie, a nie inne ujęcie. Sklep ten posiada jeszcze jeden detal, ale pokażę go Wam w osobnym wpisie.

Chorzów. Secesja. Przedwojenne kafle ze sklepu mięsnego.

12 października

Bielsko-Biała: detal z przedwojennej windy

Bielsko-Biała: detal z przedwojennej windy
Bielsko-Biała (niem. Bielitz-Biala). Czynnej przedwojennej windy w Bielsku się nie spodziewałem. A jak się okazało - jest taka (i kilka nieczynnych). Na sam początek chciałem Wam pokazać unikalny detal z jej wnętrza, czyli oryginalny programator do wyboru pięter - z opisami jeszcze w języku niemieckim. Zwróćcie szczególną uwagę na napis "Hoch parterre", czyli w wolnym tłumaczeniu to wysoki parter, a tak w rzeczywistości 1 piętro, gdzie dopiero zaczyna się szyb windowy (no niestety - jedno piętro trzeba zawsze pokonywać pieszo).


03 października

Poznań: maszynownia windy - Carl Flohr

Poznań: maszynownia windy - Carl Flohr
Poznań (niem. Posen) - Centrum Kultury Zamek. Takie coś widuje się rzadko. Jest to maszynownia windy. Widać na niej nazwę producenta, czyli Carl Flohr - chyba głównego dostawcy wind na obszarze zachodniej Polski. Sam mechanizm obecnie nie działa, a wyprodukowany został w okolicy 1940 roku (dokładna data nie jest mi znana).

Poznań. Maszynownia windy. Carl Flohr.

Poznań. Maszynownia windy. Carl Flohr.

01 października

Zduny: Dom Kafla - wersja dla miłośników koni

Zduny: Dom Kafla - wersja dla miłośników koni
Zduny. Historia tego miasta nieodłącznie wiąże się z piecami kaflowymi. To właśnie tutaj w okresie od 1858 do 2015 działała kaflarnia (najstarsza w Polsce). Pomimo zamknięcia zakładu - historia związana z ceramicznymi kaflami jest tutaj ciągle żywa. W tym roku uruchomiono Zduńską Izbę Muzealną. To nie koniec atrakcji dla miłośników detali. W Zdunach mieści się także tzw. Dom Kafla, gdzie Pan Jarosław Ciąder zgromadził największą kolekcję kafli piecowych w Polsce. Jeżeli ktoś z Was były zainteresowany odwiedzinami, to polecam zajrzeć tutaj. Ze swojej strony dziękuję Wszystkim za bardzo miłe przyjęcie w Zdunach. Na dzisiaj taki drobny detal z kolekcji - dwa kafle z głowami koni.

Zduny. Dom kafla. Kafle z głowami koni.

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger