Piława Górna (niem. Gnadenfrei). Wnętrza przedwojennych sklepów mięsnych, to moje oczko w głowie. Uwielbiam na takowe natrafiać i je fotografować. Dobrze, że jeszcze trochę tego przetrwało do dzisiaj (do tej pory uwieczniłem aż 72 takie wnętrza, choć na 100% jest ich zachowanych ponad 100). Sami zobaczcie jakie cuda w takich wnętrzach potrafią tkwić!

Piława Górna. Secesja. Kafle. Wnętrze przedwojennego sklepu mięsnego.


Poznań (niem. Posen). To miasto potrafi zaskakiwać - nawet po 12 latach wędrowania po jego wnętrzach. Taki oto przepiękny witraż przedstawiający Matkę Boską Ostrobramską mogłem niedawno obejrzeć i sfotografować dzięki uprzejmości mieszkańców jednej z poznańskich willi (za co serdecznie dziękuję!). Jednak dopiero po przyjściu do domu i krótkiej pracy w programie graficznym przy samym zdjęciu, tak by wydobyć szczegóły tego witraża, wyszedł na jaw jeszcze jeden detal. Jest to niewielki, ledwo już widoczny napis "Polichromia" mieszczący się w lewym dolnym rogu. O tej poznańskiej pracowni wspominałem już wcześniej we wpisie z Krotoszyna.

Przy okazji w mojej głowie tli się już pomysł (i trwają już prace) prezentacji ukazującej piękno witraży z obszaru Wielkopolski - może ktoś z Was jest taką prezentacją zainteresowany?

Poznań. Willa. Wnętrze. Witraż. Matka Boska Ostrobramska.


Poznań. Willa. Wnętrze. Witraż. Matka Boska Ostrobramska.